Flute_Dragon.jpg

The (little) Magic Flute

- Autumn 05

A plot involving a dragon, a demented sorceress, a kidnapped girl and (of course) a magic flute, is brought to life by a cast of six singers and six instrumentalists.

“It was brilliant! I wish I could sing like that.”

So proclaimed one of our spring audience members aged 11 at a performance of our weird and wacky opera designed specifically for families and children The (Little) Magic Flute be sure to bring the whole family to see Flute at one of the nineteen venues ETO tours to this autumn

Showing At

  1. Cambridge Arts Theatre
    17th Mar 2005 - 7:30 pm
  2. Cambridge Arts Theatre
    19th Mar 2005 - 7:30 pm
  3. Exeter Northcott Theatre
    9th Apr 2005 - 7:30 pm
  4. Malvern Theatres
    30th Apr 2005 - 7:30 pm
  5. Warwick Arts Centre
    21st May 2005 - 7:30 pm
  6. Perth Festival, Perth Concert Hall
    26th May 2005 - 7:30 pm
  7. Bath Festival
    4th Jun 2005 - 7:30 pm
  8. Bath Festival
    4th Jun 2005 - 7:30 pm
  9. Arts Depot Finchley
    13th Sep 2005 - 7:30 pm
  10. Arts Depot Finchley
    14th Sep 2005 - 7:30 pm
  11. South Hill Park Bracknell (Wilde Theatre)
    24th Sep 2005 - 7:30 pm
  12. Southport Arts Centre
    27th Sep 2005 - 7:30 pm
  13. Charter Theatre, Preston
    29th Sep 2005 - 7:30 pm
  14. Charter Theatre, Preston
    30th Sep 2005 - 7:30 pm
  15. Derby Assembly Rooms
    6th Oct 2005 - 7:30 pm
  16. Buxton Opera House
    8th Oct 2005 - 7:30 pm
  17. Chelmsford Civic Theatres
    11th Oct 2005 - 7:30 pm
  18. Lyceum Theatre, Crewe
    13th Oct 2005 - 7:30 pm
  19. Doncaster Civic Theatre
    18th Oct 2005 - 7:30 pm
  20. The Hawth, Crawley
    21st Oct 2005 - 7:30 pm
  21. The Marlowe Theatre, Canterbury
    25th Oct 2005 - 7:30 pm
  22. The Octagon Theatre, Yeovil
    31st Oct 2005 - 7:30 pm
  23. Kings Theatre, Southsea
    4th Nov 2005 - 7:30 pm
  24. Everyman Theatre, Cheltenham
    8th Nov 2005 - 7:30 pm
  25. Corn Exchange King's Lynn
    11th Nov 2005 - 7:30 pm
  26. Corn Exchange King's Lynn
    12th Nov 2005 - 7:30 pm
  27. Exeter Northcott Theatre
    14th Nov 2005 - 7:30 pm
  28. Wycombe Swan Theatre
    17th Nov 2005 - 7:30 pm
  29. Wyvern Theatre
    22nd Nov 2005 - 7:30 pm
  30. The Brindley
    25th Nov 2005 - 7:30 pm
  31. The Brindley
    26th Nov 2005 - 7:30 pm
  1. Cambridge Arts Theatre — 17th Mar 2005 - 7:30 pm

    6 St Edward's Passage, Cambridge, CB2 3PJ

  2. Cambridge Arts Theatre — 19th Mar 2005 - 7:30 pm

    6 St Edward's Passage, Cambridge, CB2 3PJ

  3. Exeter Northcott Theatre — 9th Apr 2005 - 7:30 pm

    Exeter Northcott, Stocker Road, Exeter, EX4 4QB

  4. Malvern Theatres — 30th Apr 2005 - 7:30 pm

    Malvern Theatres, Grange Road, Malvern, Worcestershire, WR14 3HB

  5. Warwick Arts Centre — 21st May 2005 - 7:30 pm

    University of Warwick, Coventry, CV4 7AL

  6. Perth Festival, Perth Concert Hall — 26th May 2005 - 7:30 pm

    Mill Street, Perth, PH1 5HZ

  7. Bath Festival — 4th Jun 2005 - 7:30 pm

  8. Bath Festival — 4th Jun 2005 - 7:30 pm

  9. Arts Depot Finchley — 13th Sep 2005 - 7:30 pm

  10. Arts Depot Finchley — 14th Sep 2005 - 7:30 pm

  11. South Hill Park Bracknell (Wilde Theatre) — 24th Sep 2005 - 7:30 pm

  12. Southport Arts Centre — 27th Sep 2005 - 7:30 pm

  13. Charter Theatre, Preston — 29th Sep 2005 - 7:30 pm

  14. Charter Theatre, Preston — 30th Sep 2005 - 7:30 pm

  15. Derby Assembly Rooms — 6th Oct 2005 - 7:30 pm

  16. Buxton Opera House — 8th Oct 2005 - 7:30 pm

    Water Street, SK17 6XN

  17. Chelmsford Civic Theatres — 11th Oct 2005 - 7:30 pm

  18. Lyceum Theatre, Crewe — 13th Oct 2005 - 7:30 pm

  19. Doncaster Civic Theatre — 18th Oct 2005 - 7:30 pm

  20. The Hawth, Crawley — 21st Oct 2005 - 7:30 pm

    Hawth Avenue, Crawley, RH10 6YZ

  21. The Marlowe Theatre, Canterbury — 25th Oct 2005 - 7:30 pm

    The Friars, Canterbury, CT1 2AS

  22. The Octagon Theatre, Yeovil — 31st Oct 2005 - 7:30 pm

  23. Kings Theatre, Southsea — 4th Nov 2005 - 7:30 pm

  24. Everyman Theatre, Cheltenham — 8th Nov 2005 - 7:30 pm

    Regent Street, Cheltenham, GL50 1HQ

  25. Corn Exchange King's Lynn — 11th Nov 2005 - 7:30 pm

  26. Corn Exchange King's Lynn — 12th Nov 2005 - 7:30 pm

  27. Exeter Northcott Theatre — 14th Nov 2005 - 7:30 pm

    Exeter Northcott, Stocker Road, Exeter, EX4 4QB

  28. Wycombe Swan Theatre — 17th Nov 2005 - 7:30 pm

    Saint Mary Street, High Wycombe, HP11 2XE

  29. Wyvern Theatre — 22nd Nov 2005 - 7:30 pm

  30. The Brindley — 25th Nov 2005 - 7:30 pm

  31. The Brindley — 26th Nov 2005 - 7:30 pm

Crew

Suzanne Cave

Suzanne Cave

Costume Designer

Suzanne Cave

Suzanne Cave

Costume Designer

Andrew Clancy

Andrew Clancy

Set Designer

Set Designer
Born London
Training National College of Art and Design, Dublin
Awards Irish Times Theatre Awards (2003 & 1998), Golden Spiders, Internet Awards (2004)
Set Design One Project, Mac-Beth 7, Deflowerfucked (Pan Pan), Bug-Off, Hamelin (OTC), The (Little) Magic Flute (OTC, ETO), Triangles (National Youth Theatre for the Deaf)
Sculptor Exhibitions at RHA Annual Exhibition, Cross Gallery (Dublin), Blue Leaf Gallery, Gallery 44 (Cork), Festival Interceltique De Lorient (France), Breaking Ground Project (Ballymun)

Clement Power

Clement Power

Conductor

Conductor
Born London
Training Cambridge University, RCM
Awards Bob Harding Bursary for Young Conductors, William Barclay Squire prize, Musicians Benevolent Fund Bursary, Fellow in Conducting in association with the London Philharmonic Orchestra
Opera The Rake’s Progress (Dartington Festival Opera), Dialogues des Carmelites (Benjamin Britten International Opera School), La Clemenza di Tito (Cambridge University Opera)
Principal Conductor Cambridge University Symphony Orchestra
Concert Salisbury Symphony Orchestra, Uttlesforde Orchestra, Havant Symphony Orchestra, RCM Chamber Orchestra (Queen Elizabeth Hall)

Tim Murray

Tim Murray

Conductor

Gavin Quinn

Gavin Quinn

Director

Born Dublin
Opera Four Note Opera (OTC), Hamelin (OTC), The (Little) Magic Flute (OTC

Leo Hussain

Leo Hussain

Born Reading
Training RAM, Cambridge University
Awards Henry Wood Scholarship (RAM), Bob Harding Bursary (Havant Symphony Orchestra)
Opera Conductor La Cenerentola (GTO), Musical Director Falstaff (Aberdeen International Youth Festival), Conductor Pelleas et Melisande (GTO), Music Staff L’Opera Seria (Musica Nel Chiostro), Conductor The Marriage of Figaro (ETO)
Concert Mahler Symphony No.5 (University of London Symphony Orchestra), Handel Messiah (Newbury Choral Society), Bartok Music for Strings, Percussion and Celesta (West Forest Sinfonia)
Other Music Director of Newbury Choral Society and University of London Symphony Orchestra

Andrew Clancy

Andrew Clancy

Set Designer

Set Designer
Born London
Training National College of Art and Design, Dublin
Awards Irish Times Theatre Awards (2003 & 1998), Golden Spiders, Internet Awards (2004)
Set Design One Project, Mac-Beth 7, Deflowerfucked (Pan Pan), Bug-Off, Hamelin (OTC), The (Little) Magic Flute (OTC, ETO), Triangles (National Youth Theatre for the Deaf)
Sculptor Exhibitions at RHA Annual Exhibition, Cross Gallery (Dublin), Blue Leaf Gallery, Gallery 44 (Cork), Festival Interceltique De Lorient (France), Breaking Ground Project (Ballymun)

Tara Overend

Tara Overend

Pamina/2nd Lady

Donna Bateman

Donna Bateman

Ms Donna Bateman will sing the role of Musetta on 11 April (Everyman Theatre, matinee performance), 1 May (Exeter Northcott Theatre) and 29 May (Cambridge Arts Theatre).

Donna is an award-winning Soprano who has been honored as an Associate of the Royal Academy Of Music.
She sang her first major role, Marzelline, in BOC’s award-winning production of Fidelio and has returned to sing Cunegonde in Candide, Zerbinetta in the prologue of Ariadne auf Naxos and Elettra in Idomeneo.
Other opera roles include Susanna Le Nozze di Figaro, Helena A Midsummer Night’s Dream and Rusalka for ETO.
Her expertise in contemporary operatic repertoire has earned her several major premieres, including her debut for The ROH, ROH2 as Miranda in The Gentle Giant; the role of Estella in Life is a dream, by Jonathan Dove and the title role in American Lulu – Neuwirth/Berg for The Opera Group, Young Vic, Scottish Opera and Bregenz Festspiele co-production.
Concert highlights include La Cuisinière in Le Rossignol with the CBSO conducted by Sakari Oramo and Bernstein’s Mass with the LSO, conducted by Marin Alsop.
Recent and future roles include Giorgetta in ‘Il Tabarro’, Geraldine in ‘A Hand Of Bridge’ and for the Music series at King’s Place, London the role of Emilie in the British premiere of Ernest Tochs’ Egon Und Emilie.

Catrin Johnsson

Catrin Johnsson

Born Sweden
Training RAM, Royal University College of Music, Stockholm, Sköndal Institute
Awards Elena Gerhardt Lieder Prize, Flora Neilsen Prize, Michael Head Prize, Katie Thomas Prize, Major von Someren Godfrey Prize for English song, Mini Hauk Prize
Opera Ida Die Fledermaus (ETO), Cherubino The Marriage of Figaro, Dorabella Così fan tutte, Nicklausse Les Contes d’Hoffmann and Third Boy The Magic Flute (Diva Opera), Dido Dido and Aeneas (St James’ Church, Picadilly)
Concert Guest artist appearance at Stockholm Town Hall, recital with Malcolm Martineau (St John’s Smith Square), Handel L’Allegro e il Penserioso (St George’s Hannover Square, with Emma Kirkby), Ravel Shéhérazade (RAM)

Jessica Summers

Jessica Summers

Papagena/3rd Lady

Born Exeter
Training ENO Baylis, Birmingham Conservatoire, King’s College, London
Opera Mustardseed A Midsummer Night’s Dream, Bridesmaid The Marriage of Figaro (both ETO), La Sirena La Liberazione di Ruggiero (St.John’s Smith Square), Ines Die Drei Pintos (Opera Omnibus), education performances and projects for ETO, Opera North and ROH
Concert Young Artists Series (Blackheath Halls), new music at Brighton, Kings Lynn, Hoxton and York Late Music Festivals & Britten-Pears School, Berio Laborintus II / Soloist I (Composers Ensemble, Dartington Hall)
Recordings Scelsi Intégrale des oeuvres chorales (New London Chamber Choir, Percussive Rotterdam), Dove Death of a Princess (Channel 4)
Futre Birtwistle Ring A Dumb Carillon (The Warehouse, London)

Joe Corbett

Joe Corbett

Born Cork
Training Royal Irish Academy of Music, GSMD
Opera Harasta/Dog The Cunning Little Vixen (OTC, Brno Festival), Papageno The Magic Flute and Tarquinius The Rape of Lucretia (OTC), Dancaïro Carmen (Opera Ireland), Landry Fortunio (Grange Park Opera)
Concert Handel Messiah (Irish Chamber Orchestra), Orff Carmina Burana (Two Cathedrals Festival, Derry)
Recordings The County Mayo (song cycle by Joan Trimble – Marco Polo)

Melinda van der Meulen

Melinda van der Meulen

Queen of the Night/1st Lady

Catherine May

Catherine May

Queen of the Night/1st Lady

Soprano
Born Halifax, Canada
Training University of Regina, Canada, Wilfred Laurier University, Canada, RNCM
Awards Guelph String Festival Edward Johnson Competition Grand Prize Winner, Peter Moores Foundation Major Scholarship
Opera Susanna The Marriage of Figaro, Frasquita Carmen (Opera Brava), Cricket, Jay and Pepik The Cunning Little Vixen (ETO), Blondchen Die Entführung aus dem Serail (Diva Opera), Norina Don Pasquale, Lucia Lucia di Lammermoor (Pavilion Opera), Zerbinetta Ariadne auf Naxos (Britten-Pears Young Artist Programme
Concert Orff Carmina Burana (Calgary Philharmonic Orchestra), Mendelssohn Lobgesang (Britten-Pears Orchestra, Snape Maltings), Poulenc Gloria (Royal Liverpool Philharmonic Orchestra), Wigmore Hall recital with Graham Johnson, John Corigliano’s Mr Tambourine Man
Recordings The Seasons in Zurich (Guild Records), Raw Fear Soundtrack (produced by KK)

Laurence Cole

Laurence Cole

Sarastro

Born St Albans
Training Birmingham Conservatoire, University of York
Opera Sarastro The (Little) Magic Flute, Raguel’s Men Tobias and the Angel (both ETO), Priest The Cunning Little Vixen, Seneca L’Incoronazione di Poppea, Bartolo The Marriage of Figaro (all Birmingham Conservatoire)
Concert Handel Messiah (Ripon Cathedral), Tippett A Child of our Time (Adrian Boult Hall, Birmingham)

John Milne

John Milne

Sarastro

Peter Wilman

Peter Wilman

Tamino/Monastotos

Born Gloucester
Training Christ Church College, Canterbury
Opera Almaviva The Barber of Seville, Ferrando Così fan tutte (both Swansea City Opera), Bardolph Falstaff (Opera Project), Tamino The Magic Flute, Guillot Manon (both ETO)
Concert Handel Samson (Gloucester), Rossini Petite Messe Solonelle (St.Alban’s Cathedral), Mozart Mass in C Minor (St.David’s Cathedral)

Brad Cooper

Brad Cooper

Tamino/monostatos

Born Sydney, Australia
Training Sydney Conservatorium of Music, Music Academy of the West
Awards City of Sydney Tenor award, Dame Joan Sutherland RCM prize, Dame Joan Sutherland Australian Opera Auditions Committee award, Fellowship: Music Academy of the West
Opera Tamino The (Little) Magic Flute (ETO), Belmonte Die Entführung aus dem Serail, Don Ramiro Cenerentola, Normano Lucia di Lammermoor (Diva Opera), Third Jew Salome (Opera Australia), Le Chevalier Dialogues of the Carmelites (Sydney Conservatorium)
Concert Handel Messiah (Sydney Town Hall), Mendelssohn Elijah (St Mary’s Cathedral, Sydney), Bach B Minor Mass (Christ Church St Lawrence, Sydney)

Owen Webb

Owen Webb

Chorus

Born Colchester
Training Welsh College of Music and Drama
Awards De Vine Voix 2nd Prize (Vivonne, France), Young Welsh Singer finalist
Opera Zurga The Pearl Fishers (Opera Baugé), Falke Die Fledermaus (Clonter Opera), Escamillo Carmen (Kentish Opera), Marullo Rigoletto, Kuligin Katya Kabanova (both WNO)
Concert Karl Jenkins Mass for Peace (S4C), Berlioz Les Nuits d’été (BBC Now), Mozart Requiem (St. David’s Hall, Cardiff)
Recordings Karl Jenkins Mass for Peace for S4C

Ilona Domnich

Ilona Domnich

Ilona Domnich is a rising opera star described by critics as a memorable voice of silken beauty with a luminous edge to the tone, a sensitive musician and an actress of magnetic presence. She was chosen by Opera Now 2014 as one of their Top 10 high flyers, a “new generation of sopranos who are destined to have impressive careers”.

Ilona Domnich was born in St. Petersburg, and studied at the Royal College of Music. She was discovered by Vera Rozsa who invited her to join the RCM after hearing her at a vocal masterclass. She has performed with companies including English National Opera, Grange Park Opera, Buxton Festival, Iford Arts Festival, Bury Court and ETO in roles including Rosina IL BARBIERE DI SIVIGLIA, Tatyana EUGENE ONEGIN, Gilda RIGOLETTO, Melisande PELLEAS ET MELISANDE, Pamina DIE ZAUBERFLÖTE, Blonde DIE ENTFÜHRUNG AUS DEM SERAIL, Jacqueline FORTUNIO, Magda LA RONDINE, Zerlina DON GIOVANNI, Countess LE NOZZE DI FIGARO. She has recently recorded a CD of operatic arias with Signum Records.

Flora McIntosh

Flora McIntosh

Born London
Training RNCM, Junior RAM
Awards Countess of Munster Musical Trust, Peter Moores Foundation, Ricardi Opera Prize 2004, Brigitte Fassbaender Award for Lieder, Anne Ziegler Award for Singing
Opera Judith Duke Bluebeard’s Castle (RNCM), Suzanne A Better Place (RNCM), title role Carmen (Opera Garden), The Drummer The Emperor of Atlantis (Hallé), Arminda Armida and Abbandanata (Batignano)
Concert Handel La Lucrezia (Mustardseed Arts Foundation), Mozart Coronation Mass and Arias (Parliament Choir, Banqueting Hall, Whitehall)
Recordings Fanny Nelson/Emma Hamilton A Sailor’s Tale (world premiere for NMC)

Owen Webb

Owen Webb

Born Colchester
Training Welsh College of Music and Drama
Awards De Vine Voix 2nd Prize (Vivonne, France), Young Welsh Singer finalist
Opera Zurga The Pearl Fishers (Opera Baugé), Falke Die Fledermaus (Clonter Opera), Escamillo Carmen (Kentish Opera), Marullo Rigoletto, Kuligin Katya Kabanova (both WNO)
Concert Karl Jenkins Mass for Peace (S4C), Berlioz Les Nuits d’été (BBC Now), Mozart Requiem (St. David’s Hall, Cardiff)
Recordings Karl Jenkins Mass for Peace for S4C

Jonathan Gunthorpe

Jonathan Gunthorpe

Jonathan Gunthorpe was born in Brackley and studied at Birmingham Conservatoire, RCM and NOS. Operatic roles include English Clerk/ Death in Venice (La Monnaie; ENO); Dancairo/ Carmen (WNO; CBSO); Angelotti/ Tosca, Nachtigall/ Die Meistersinger, Giant/ Gentle Giant (all at ROH); Faber/ The Knot Garden (Montepulciano Festival); Noye/ Noyes Fludde (Nuremberg Festival). Theatre credits include Clerk/Ensemble/ Mother Courage (National Theatre). Recent concerts include Handel’s Messiah (The Sixteen) and Acis and Galatea (Gabrieli Consort); Mozart’s Requiem (Mostly Mozart Festival, Barbican). Jonathan has sung in numerous broadcasts for BBC 2, BBC 3, Radio France, RTE and RAI and recordings include Lalande Music for the Sun King (Hyperion); Neukomm Missa Solemnis (k617). Jonathan has previously appeared with ETO as Papageno/ Zauberflöte and Nanni/ Country Matters.

Hrafnhildur Bjornsdottir

Hrafnhildur Bjornsdottir

Born Reykjavik
Training TCM, Reykjavik School of Singing
Opera Queen of the Night The Magic Flute (Aberdeen International Youth Festival), Fortuna, Damigella and Veneri L’Incoronazione di Poppea (Opera of Reykjavik), Adele Die Fledermaus, Gretel Hansel und Gretel, Lucia Rape of Lucretia (all Icelandic Opera)
Concert Handel Messiah (Symphony Orchestra of Iceland)

Habba Bjornsdottir

Habba Bjornsdottir

Soprano
Queen of the Night & First Lady The (Little) Magic Flute
Born Reykjavik
Training TCM & Reykjavik School of Singing
Opera Queen of the Night The Magic Flute (Aberdeen International Youth Festival), Adele The Bat (Icelandic Opera), Gretal Hansel und Gretel (Icelandic Opera), Lucia Rape of Lucretia (Icelandic Opera)
Concert Handel Messiah (Symphony Orchestra of Iceland)

Showing At

  1. Cambridge Arts Theatre
    17th Mar 2005 - 7:30 pm
  2. Cambridge Arts Theatre
    19th Mar 2005 - 7:30 pm
  3. Exeter Northcott Theatre
    9th Apr 2005 - 7:30 pm
  4. Malvern Theatres
    30th Apr 2005 - 7:30 pm
  5. Warwick Arts Centre
    21st May 2005 - 7:30 pm
  6. Perth Festival, Perth Concert Hall
    26th May 2005 - 7:30 pm
  7. Bath Festival
    4th Jun 2005 - 7:30 pm
  8. Bath Festival
    4th Jun 2005 - 7:30 pm
  9. Arts Depot Finchley
    13th Sep 2005 - 7:30 pm
  10. Arts Depot Finchley
    14th Sep 2005 - 7:30 pm
  11. South Hill Park Bracknell (Wilde Theatre)
    24th Sep 2005 - 7:30 pm
  12. Southport Arts Centre
    27th Sep 2005 - 7:30 pm
  13. Charter Theatre, Preston
    29th Sep 2005 - 7:30 pm
  14. Charter Theatre, Preston
    30th Sep 2005 - 7:30 pm
  15. Derby Assembly Rooms
    6th Oct 2005 - 7:30 pm
  16. Buxton Opera House
    8th Oct 2005 - 7:30 pm
  17. Chelmsford Civic Theatres
    11th Oct 2005 - 7:30 pm
  18. Lyceum Theatre, Crewe
    13th Oct 2005 - 7:30 pm
  19. Doncaster Civic Theatre
    18th Oct 2005 - 7:30 pm
  20. The Hawth, Crawley
    21st Oct 2005 - 7:30 pm
  21. The Marlowe Theatre, Canterbury
    25th Oct 2005 - 7:30 pm
  22. The Octagon Theatre, Yeovil
    31st Oct 2005 - 7:30 pm
  23. Kings Theatre, Southsea
    4th Nov 2005 - 7:30 pm
  24. Everyman Theatre, Cheltenham
    8th Nov 2005 - 7:30 pm
  25. Corn Exchange King's Lynn
    11th Nov 2005 - 7:30 pm
  26. Corn Exchange King's Lynn
    12th Nov 2005 - 7:30 pm
  27. Exeter Northcott Theatre
    14th Nov 2005 - 7:30 pm
  28. Wycombe Swan Theatre
    17th Nov 2005 - 7:30 pm
  29. Wyvern Theatre
    22nd Nov 2005 - 7:30 pm
  30. The Brindley
    25th Nov 2005 - 7:30 pm
  31. The Brindley
    26th Nov 2005 - 7:30 pm

Leave a comment





Made Media Ltd.